Erling Sande er ny leder av Samferdselskomiteen

Erling Sande, Sp.

Senterpartimannen Erling Sande fra Gloppen kommune i Sogn og Fjordane sto på toppen av partiets liste ved siste stortingsvalg. Han er en erfaren politiker som også tidligere har vært fast møtende på Stortinget. Den gangen var han blant annet leder for energi- og Miljøkomiteen, og nestleder i partiets stortingsgruppe. Han har arbeidet i privat næringsliv etter stortingsperioden, og har sittet i kommunestyre og fylkesting tidligere i karrieren. I likhet med samferdselsministeren startet han sin politiske løpebane i ungdoms-organisasjonen for sitt parti.

Med seg i komiteen har han fått Terje Halleland fra Frp, som er første nestleder. Han har bred politisk bakgrunn, og sto som partiets 2. kandidat ved høstens stortingsvalg. Tidligere har han sittet i Energi- og Miljøkomiteen, og har blant annet veibygging som en av sine hjertesaker.   Dessuten er den politiske sluggeren Trond Helleland fra Høyre 2. nestleder i komiteen. Helleland var Høyres parlamentariske leder under Erna Solbergs regjeringsperiode. Ellers stiller Høyre med Liv Kari Eskeland og Erlend Larsen. Fra SV møter Mona Fagerås, mens Senterpartiets andre representant i denne komiteen er Geir Adelsten Iversen fra Finnmark, og tredjemann er Geir Inge Lien..

Arbeiderpartibenken rommer Tom Kalsås, Kirsti Leirtrø og Nils Kristen Sandtrøen. FrP har sikret seg to plasser i denne komiteen, og partiets andre representant er veteranen Morten Stordalen fra Vestfold, som har godt over 2 hele stortingsperioder bak seg.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vegvesenet planlegger 200 nye prosjekt i hele landet – kun 18 km ny møtefri vei
Statens vegvesens har 200 veiprosjekter og utbedringer under bygging og planlegger oppstart av inntil 200 prosjekter mellom 2025 og 2030. Dette vises i Staten vegvesens gjennomføringsplan for årene 2025–2030 som ble publisert onsdag.
15.04.25 trafikksikkerhetsforeningen.no
Avlyser konkurranse for rekordavtale
Konkurransen om rammeavtale for rådgjevings- og prosjekteringstenester til fellesprosjektet Arna-Stanghelle blir avlyst. Årsaka er at konkurransegrunnlaget viser seg å vere uklart. Dette er det naudsynt å rette opp i for å sikre ein effektiv konkurranse.
15.04.25 nrk.no
Ring 1: Store utfordringer
– Stengingen av Ring 1 har gitt store utfordringer for trafikkavviklingen vest for Oslo. Sammen med Statens vegvesen har vi lenge jobbet med å finne tiltak som kan bedre den trafikale situasjonen. Statens vegvesen foreslår nå å etablere tungtrafikkfelt på E18 mellom Asker og Holmen.
NLF har fått gjennomslag: Vegvesenet foreslår tungtrafikkfelt på E18
Etter et omfattende påvirkningsarbeid har Norges Lastebileier-Forbund (NLF) fått gjennomslag for et forslag om å etablere et tungtrafikkfelt på E18 mellom Asker og Holmen. Statens vegvesen har også lagt frem et forslag om å teste samkjøring for elbiler på strekningen fra Holmen til Sandvika. Begge tiltakene skal bidra til å avhjelpe trafikkproblemene etter stengingen av Ring 1.
Denne brua frå 1936 er framleis europaveg mellom aust og vest
Politikarar i fleire kommunar har fått nok. Dei vil innføra bompengar for å få oppgradert europavegen til Oslo, som framleis går over ei nesten 90 år gammal bru.
14.04.25 nrk.no
Parkering: 1 million bøter i Norge i fjor
I fjor ble det skrevet ut hele én million parkeringsbøter i Norge. 41 prosent av de som klager, får medhold.
11.04.25 motor.no
Scroll to Top